Dobré knihy jsou brusem rozumu, pilníkem soudnosti a balšámem očí. Jan Amos Komenský

Červen 2012

Zahrada

30. června 2012 v 21:01 | HelenaUž se to nedá odkládat,dost často pršelo a levandule je místy skoro odkvetlá.Musela jsem ostříhat a něco jsem nechala pro včelky,to bylo mzučení ale co naplat,my chceme taky něco.Po zimě byly ztráty,dvě levandule odešly.

Ta je odkvetlá,možná by se hodila do skříní,uvidím.Ale to až ve středu,kdy bude ubývat měsíc.
A tady jsou dva druhy,jedna je tmavší a druhá světlejší,ta co vymrzla a byly to dva velké keře,byla bílá.
Tyhlety keříčky už to mají za sebou.
Má sklizeń.Nevím,jak je u vás,ale u nás bylo hezky dusno,vypadalo to,že přijde bouřka,ale nic.

Náš kocour a jeho oblíbený tymián,vlastně je to divoká mateřídouška,kterou jsem zasadila a už i rozsadila,krásně se rozrostla.Tento keřík je taky po sklizni.
Fenykly a salát rostou přímo ukázkově,vyčetla jsem,že se snesou jako sousedé a taky to tak vypadá.Ty zeleniny,které se snesou,by měly být i společně na talíři.My máme fenykl rádi,hodí se dobře k rybě nebo najdete jeden dobrý recept od léčitele v receptech.Okurky už taky začínají,letos jich bude hodně,kdo by rád zhodil nějaké kilo dolů.mám ověřené sama na sobě,k večeři pouze okurku nebo dvě.Vezmou z těla hodně vody,chodíte častěji na záchod,zkrátka příjemná okurková kůra.I rajčata budou,mimochodem ty mají rády zákvas z kopřiv,ale řeknu vám,že je to hotová jícha.
Použila jsem trochu jíchy ca.1 l a doplnila 9 l vody.Myslela jsem,že to bude druhý den smrdět,ale kdepak,takže i do skleníku dobré.Okurky jsem tím nezalévala.Tady se rozkládá pomalu pařez po modřínu,každým rokem je ho méně.
Úplněk a voda

30. června 2012 v 10:14 | Helena |  Vesmír
V tyto dny se nacházíme ve fázi,v jejímž průběhu začíná gravitační vliv Měsíce a Slunce rozdělovat
vodní obal Země,dokud se v úplńku tento proces nezakončí.


Úplněk: 3.července 19:54 SELČ


Za úplńku dochází k maximálnímu rozdělení vodního obalu Země mezi Měsíc a Slunce.
Ze strany Měsíce přicházejí jeho přílivy a ze strany Slunce zase jeho odlivy.
Odlivy lze pozorovat mezi přílivovými vlnami.
Úplněk je zvláštní bod maximálního rozdělení vodního povrchu,po kterém dochází k opačnému
procesu.


Úplněk je charakterizován maximálním protikladným působením Měsíce a Slunce na Zemi.
Země je vytažená a rozšířená.V lidském organizmu energie volně proudí zevnitř ven,kapalné
prostředí je blíže k povrchu těla.
Maximální jin v tomto období utváří svůj protiklad jang.
V tomto bodě dochází k obratu od rozšíření ke stlačení.
Probíhá boj,zlom na nejjemnějších úrovních lidského organismu - stres.Obrázek je z netu.

Rovnice

28. června 2012 v 20:18 | Helena |  Téma týdneÚvaha

27. června 2012 v 11:08 | Helena |  Úvahy


Neviditelný svět kolem nás.
Taky se vám stává,když jste venku,v zahradě,ale nejenom,že se něco kolem vás děje?
Můžete to pozorovat i na zvířeti,když nějaké máte.Kupříkladu náš kocour,zničeho nic začne běhat po zahradě a vypadá to,jak by si s ním někdo hrál.
Jsem člověk,který nevěří na náhody,vše se odehrává tak,jak jsme si to sami předem stanovili svými myšlenkami,slovy a činy.Vše je spojeno se vším.To,co vysílám do svého okolí,to se mi vrátí znásobené.Je to tak spravedlivé,že nemá cenu to dál rozvádět.Proto se nedivme,když zažíváme něco,co nám není příjemné,protože nejspíš jsme k tomu zavdali příčinu sami.Vždy začínám u sebe,zamýšlím se.Taky je úplně normální,že si nerozumíme s každým,ale to se časem samo vytřídí.
Jak tak plyne čas,došla jsem k závěru,že štěstí najdu jen sama v sobě,mým vnitřním prožíváním maličkostí.A tak se nesmírně těším z toho,co mi skutečně přináší radost a baví,a to je v mém případě práce na zahradě a bylinky.Pak se zapomínám,svět pro mě přestává existovat,prosím elementární bytosti,aby mi poradili co a jak.Jsem přesvědčená,že tady nežijeme jen jednou a tam,kde přestaneme,začneme v příštím životě,takže nic není nadarmo.Vše má smysl,všude je život,jen se naladit na jeho vibrace.Neviditelný život,ten,který někdy vidíme mikroskopy,ale existuje ještě jemnější,neuchopitelný,tak obohacující.
Už jsem tady psala,že někdy,když nemůžu něco najít,poprosím pomocníky a najdu a nahlas poděkuju.Já jim říkám andělíčci,ale může to být i váš zemřelý příbuzný,který vám je nablízku a chce vám na kousku vaší životní pouti pomoct,odchází a přichází druhý nebo jich může být víc.
Někdy mám svoji hlavu.přesto,že mi něco říká né,nedělej to nebo mám toho hodně,stres se kupí,a pak se něco stane,co mě mrzí.A tak se snažím nejdřív popřemýšlet,poprosit,ale už neočekávám,že se vše splní podle mého přání.Nevím,co se stane,ale všechno,co se stane,je pro mé dobro,i když je to třeba špatné prožívání.V poslední době zápasím s něčím,co mě hodně zaměstnává,nesnáším pohodlné lidi,lidi,kteří promarńují život,nemají žádný koncept,všemu se dává volný průběh.
Vnímám to úplně odlišně,nebot' mi je čím dál tím víc jasné,že tudy cesta nevede.Takhle né.
Ještě nikdy v historii nevymyslel někdo takový nic pořádného.Je to jen samé rozplývání a skutek utek.I ten neviditelný svět kolem nás stále něco tvoří,příroda nám ukazuje,že je silnější než my lidé.Měla bych se jí podřídit,vpravit se do jejich vibrací a začít chápat život takový,jaký skutečně je.

Čokoládová nirvána

26. června 2012 v 16:36 | Helena |  Téma týdneNejlepší zbrań na podzimní chmury.
Doporučeno českými psychiatry,ale pozor,
žádná z pojišt'oven náklady nehradí.


Budeme potřebovat pro 2 osoby:

75 g tmavé čokolády,nalámané
1 lžičku cukru,já dávám moučkový,kde mám vanilkový lusk nebo
1 tobolka vanilky podélně rozříznutá
250 ml mléka
150 ml smetany 12%
kakao na posypání
Všechny přísady dáme do kastrůlku a na mírném plameni rozehřejeme.
Stále mícháme,až se všechna čokoláda rozpustí.
Můžeme prošlehávat metlou,pak je čokoláda napěněná.
Nalijeme do skleniček a posypeme kakaem,můžeme ozdobit čokoládovýma hoblinkama.
Dnešní varianta je s kakaem.
A můžeme podávat,v zahradě kvete levandule a růžičky,které se přímo vybízely.


Naučte se španělsky:horká čokoláda je ranní nápoj španělských flamendrů,
namáčejí si v ní churros,provázky z koblížkového těsta.Španělé ji během varu
zahušt'ují lžičkou škrobu,rozmíchaného ve studeném mléce.Je pak ještě hladší.

Studijní dovolená-západ USA část 2

24. června 2012 v 21:57 | Helena |  Cestování


Sedmý den odjezd k Grand Canyonu Sky-Walk.je to taková podkova,která byla vybudována nad Grand Canyonem,podlaha je za skla,takže vidíte pod sebou Grand Canyon.Před tím musíte odevzdat fot'áky,za snímky se platí,ceny jsou dost vysoké,my jsme se toho vzdali.Na podkově jsme byli,ale bez focení.


Indiáni předváděli své tance,pak se jelo zpátky do Las Vegas.Byli jsme tak zaprášeni,cesty jsou samý prach.Autobus neměl klimu,tak byla všechna okna otevřená.Pak musíte takhle zaprášení přes celé casino,než se dostanete k výtahům.Večer jsme měli volno,tak jsem zkusila s 10 dolary mé štěstí,ale ztratila jsem je ve dvou minutách a byla jsem vyléčená.

Osmý den odjezd po snídani z Las Vegas k údolí mrtvých,v roce 1850 v zlaté horečce se novoosídlenci rozhodli zkrátit jejich cestu do Californie.Zůstali viset v této poušti,přišli o vozy,zvířata a přišli o život.Náš dnešní cíl je Bakersfield,ubytování 1 noc:

Devátý den odjezd podél nekonečných citrusových a zeleninových polí do národního parku Sequoií.
Sequoiím se říká mamutí stromy.Tomuto parku se říká taky Královský park.
Pak odjezd do městečka Fresno,které leží v plodném San Joaquin-údolí.
Mírné klima se stará pro průměrnou roční teplotu 20 stupńů Celsia a 300 slunečních dnů.
Odjezd do hotelu ubytování 1 noc: http://fresnoconferencehotel.com

Desátý den odjezd Fresno-Monterey-Carmel-Highway 1 17 Mile Drive-San Francisko
Naše cesta vede samozřejmě přes 17 Mile Drive,zde můžeme vidět neuvěřitelné Vily americké smetánky na pobřeží Pacifiku.


Tohle je dům,kde se točil film Ptáci.


Nejdražší golfová hřiště na pobřeží Pacifiku.


Přes San José vede naše cesta k našemu dnešnímu cíli,San Francisku.
Příjezd do hotelu,ubytování 2 noci:


11.den:po snídani jsme kroužili s autobusem po San Francisku.


Večer jsme měli večeři v čínské restauraci a byli pořád pod tlakem času,protože naše průvodkyně
objednala limuzíny,s kterýma jsme jeli na druhý konec města a symbolicky vypili každý skleničku sektu.Co je v limuzínách zajímavé,nevím,zda ve všech,zevnitř vidíte navenek,ale dovnitř na vás nikdo nevidí.Odjezd do hotelu.


Golden Gate Bridge.
V San Francisku žije hodně homosexuálů,ale jako tak to nepoznáte.
Tento most je také mostem sebevrahů,dokonce nám bylo řečeno,když se počet sebevrahů v Guinesově knize rekordů blížil k nějaké tisícovce,skákali tam jak blbí,protože chtěli být tím tisícím číslem.Ještě jedna zajímavost,most je natírán v jednom kuse,od jednoho konce na druhý,a to indiány,protože indiáni netrpí fóbiema.Zajímavá informace.Když jsme spali jednu noc u Navajů,nepodávali se žádné alkoholické nápoje,ani jste si je nemohli zakoupit,z jednoho prostého důvodu,že indiáni,když vypijí alkohol,tak to trvá hodně dlouho,než jim odejde z těla.Nejsou na něho zvyklí,tak jak my.Ale naše průvodkyně vše zařídila,a když jsme jeli do hotelu,tak se v autobuse servírovalo víno.Ona byla skutečně nevyzpytatelná.

Nocleh a ráno po snídani transfer na letiště,kde jsme se s naší milou průvodkyní rozloučili,někteří lidé si brali vizitky,nebot' byli úplně nadšení jejími znalostmi.Víte,ono to není jednoduché,když cestujete dlouho autobusem a jsou to vzdálenosti skutečně obrovské,vyplnit tento čas něčím,co dává smysl.A ona toho měla tolik pro nás připraveného,že nám skutečně nebyla dlouhá chvíle.
Tyto studijní dovolené nejsou pohodlnou dovolenou,nebot' cestujete v jednom kuse a poznáváte hodně z cizí země.Organizace je perfektní,nedá se nic vytknout.

Jen musíte počítat s tím,že jste v cizí zemi,kde je úplně normální podávat k snídani opékané brambory kupř.,na co jsme se nemohli dočkat,byly křupavé housky nebo normální chléb.Oni tam mají samé takové bílé sladké pečivo.Naše nadšení nebralo mezí v San Francisku na Pier 39 v restauraci u oběda,kdy nám najednou přinesli na stoly úplně křupavé housky.Určitě v tom měla prsty naše průvodkyně,která by pro nás udělala první poslední.Co mně tam skoro vůbec nechutnalo,byla káva,já jsem ráno kafař,ale tam jsem pila někdy čaj.


Ta spousta lachtanů,která leží na plovoucích molech je zážitek,na který se nezapomíná.
Když se proudy obrátí,migrují v srpnu a pak se zase vracejí.My jsme byli v říjnu,takže jsme měli štěstí.A měli jsme také obrovské štěstí,že jsme viděli GOLDEN GATE BRIDGE,protože tento most je dost často zahalen v mlze.I naše průvodkyně,ta fantastická žena,která se skutečně neuvěřitelně na nás připravila,říkala,že né každá skupina má to štěstí.

Studijní dovolená - západ USA

24. června 2012 v 20:11 | Helena |  Cestování

Odlet Frankfurt 10.05h - Los Angeles 14.10h

Po příletu do LA nás uvítala německy mluvící tlumočnice,která procuje pro cestovky v Kanadě.
Nakonec našeho pobytu jsme ocenili její snahu,byla skutečně dobrá a sama říkala,že měla tak trochu obavy,kdo přijede.Myslela si,že jsme učitelé,protože název studijní dovolená ji byl cizí.
Prošli jsme se po velice známé pláži Venice Beach,kde zvláště o víkendech bývá rušno.
Voda je studená,proudy přicházejí od Aljašky,takže na koupání jen pro otužilce.
Připadalo mi to trochu po procházce ulicemi jak u Vietnamců v Čechách.Pak jsme jeli do hotelu:


Ubytování 2 noci.Po ubytování jsme jeli na večeři do přístavní restaurace.Ani jsme nebyli nějak v náladě,každý byl unavený.
Druhý den ráno snídaně a pak jsme vyrazili do Beverly Hills,kde má spousta filmových hvězd své luxusní vily.V obchodech i ve výlohách neuvidíte žádné ceny,je to něco pod úroveń této čtvrti.
Naše průvodkyně říkala,že si ani neumíme představit,kolik psychologů,kadeřníků,vizážistů a kdejakých specialistů okolo show byznysu tady najde práci.


Hotel,kde se točila Pretty Woman.
Jeden z obchodů v této čtvrti.


Odpoledne jsme jeli na návštěvu do Universálního studia,které patří k Hollywoodu.Jeli jsme takovým otevřeným autobusem a zažívali jsme různé fígle z natáčení.
Po večeři se jelo do hotelu.

Třetí den-po snídani odjezd na známou pláž Santa Monika.Ještě musím napsat o fantastické organizaci.Před odchodem na snídani jsme museli mít přichystané kufry na pokojích a příruční zavazadla si vzít už sebou a po snídani už byl odjezd,kufry byly už v autobuse.Taky jsme měli k dispozici minerálky,které byly v chladících boxech vzadu.Zchladili jsme si trochu nohy,někteří se museli i převléct.Tato pláž je velice oblíbená od filmových hvězd.Po odpočinku se jelo dál směrem laughlin.Ubytování 1 noc:


Čtvrtý den po snídani odjezd směrem Seligmann/Route 66 - Grand Canyon - Cameron.
Směr Arizona.


Mohli jsme zakoupit vyhlídkový let.


Dole řeka Colorado.


Moje maličkost,byla jsem ráda,jak jsme přistáli,začínalo mi být špatně.


Odjezd do hotelu ubytování 1 noc: http://www.camerontradingpost.com

Pátý den odjezd po snídani k Monument Valley Jeep-Tour-Navajo Cook-Out - Kanab


Tady jsme měli oběd,který nám podávali indiáni,vše bylo sterilní,obsluha u jídla v rukavicích.
Nevím jak to bylo tady s tím indiánem na koni,ale skoro za všechno jsme museli platit,někdy se musely fot'áky dát do úschoven a za udělané fotky se muselo zaplatit.Všude samá komerce.
Monument Valley leží na Arizonské/Utah hranici.


Dále jsme navštívili divoké západní město Kanab,kde jsme měli večeři s westernovým divadlem,kde jsme museli sami hrát.Vše takové divoké,jako v Americe /můj názor/.
Odjezd ubytování 1 noc: www.parrylodge.com

Šestý den po snídani odjezd do známého Bryce Canyon.


Karel a já.


Bylo tady nádherně.Odjezd do Nevady do Las Vegas. Ubytování 2 noci:

Las Vegas,co k tomu říct,vše bombastické.Snímek našeho hotelu.


Vždy musíte projít přes herny,to je strategie,jinak se nedostanete na pokoj.Žádná okna nejdou otevřít,všude je klimatizace,je to z důvodu sebevražd,které tady byly na denním pořádku.
Je to zvláštní,vidět lidi s kyslíkovými bombami,jak hrajou automaty.Jen pro zajímavost,v Nevadě se neplatí daně.
Nezlobte se,ale rozdělím to na dvě části.


Svatojánská noc

23. června 2012 v 14:17 | Helena


Dnes je svatojánská noc.


Je to vzpomínka na narození Jana Křtitele 24.června
a je spojená taky s letním slunovratem.


Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum

Bylinka,která kvete v této době je třezalka tečkovaná.


Můžeme si z ní vyrobit třezalkový olej,který má červenou barvu.


Červenému barvivu hypericinu se říká lidově krev sv.Jana
Nikdy nekupujte třezalkový olej žluté barvy,svědčí to o malém složení
působících látek.

Upozornění: Třezalka je fototoxická - tj. po aplikaci na pokožku by dotyčný něměl natřená místa vystavovat přímému slunečnímu záření.
Třezalkový olej vyrobíme prostým macerováním květů v oleji. Pro masážní účely je vhodný olej v BIO kvalitě, olivový či slunečnicový. Mimořádně kvalitní a pro pokožku blahodárný i když dražší je olej mandlový. Z natě třezalky otrháme nebo ostříháme květy a necháme je 2 - 3 dny na suchém místě zavadnout. (macerováním čerstvých květů se v oleji vytváří sice neškodný, ale poněkud nepříjemný sliz). Naplníme uzavíratelnou sklenici do 2/3 květy a zalejeme olejem. Sklenici uzavřeme a necháme v teplém místě - nejlépe na slunci - 4 - 6 týdnů macerovat. Každý den promícháme. V případě použití slunečnicového oleje vznikne sytě červená tekutina.

Jak jsme letěli do světa.

22. června 2012 v 20:56 | Helena |  Téma týdne

Je tomu už pár let zpátky,kdy sestra od Karla prohlásila:"Nejedete si někam prodloužit léto?"
Přemýšleli jsme už dosti dlouho,byl říjen.Na netu jsme našli nabídku jedné letecké společnosti - let tam a zpátky do Pisy za 2 centy.Nechtělo se mi tomu věřit.Poplatky byly dražší než celý let.
Bylo to na čtyři dny,což nám vyhovovalo z pracovního hlediska.Rezervovali jsme let a půjčení auta,hotel a začali se těšit do Itálie.
Měli jsme odlétat kolem 8 ráno,ale změnili to na 6 ráno.Tak jsme vstávali v noci,známý nás odvezl na letiště,kde jsme čekali na odbavení atd..Po příletu jsme se šli ohlédnout po autě,dali nám klíčky,ukázali na parkoviště.Sedli jsme do auta,chtěli nastartovat,nešlo.Po chvilce zkoušení jsme se šli zeptat,co bychom měli udělat.Ale setkali jsme se s jazykovou bariérou.Nakonec šel jeden chlap s náma a odblokoval něco pod volantem a posuńky nám vysvětlil,že to musíme po každém vypnutí motoru odblokovat.Toto tlačítko bylo proti zlodějům aut.A tak jsme nastartovali fiata Pandu a rozjeli se k hotelu.
Kdo byl v Itálii,jistě ví,jak Italové jezdí.Existuje tam jen červená a zelená,na kterou se rozjíždí vše,co má kola,jezdí tam spousta motorek,které se po přidání plynu proplétají všelijak mezi auty.
Děkovala jsem,že můj řidičák v Itálii neplatí a že jsem byla ušetřena tohoto stresu.
Po ubytování se jsme si vyjeli z města,poznávat krásu přírody,nasytit se a odpoledne jsme byli oba tak unavení,že jsme skončili v hotelu a pořádně se vyspali.
Druhý den jsme vyrazili do Luccy,kde jsme navštívili pevnost,pokochali se krásami zdejčí historie a odpoledne jeli zpátky do Pisy.
Třetí den jsme jeli do Florencie,která nás úplně uchvátila,jeli jsme autobusem přes celé město až na Michalangelovo náměstí nahoru nad Florencii a viděli jsme vše jak na dlani.
Zpátky jsme šli pěšky,přes most Ponte Vecchio,kde byl mimochodem natáčen slavný film parfém.
Tento most je zvláštní,jsou na něm obchůdky se zlatem a masy turistů.
Dole pod mostem teče řeka Arno.Tolik památek,soch,obrazů,historických budov a umění.
Bylo to překrásné jít přes celou Florencii pěšky k našemu fiatu Panda.
Poslední den jsme odevzdali auto a užívali městské hromadné dopravy a poznávali krásy v Pise.
Nevím,ale mně se zdály všechny domy nějak nakřivo.A vadilo mi,že Italové neumí jazyky.

Ngorongoro

21. června 2012 v 18:05 | Helena |  Cestování
Chci vám ukázat kráter Ngorongoro.


/Taková prasata nebo co to je/.Našla jsem,že je to prase savanové.
Takhle se procházela okolo džípu.
Ti byli cítit na hony daleko.


Všimněte si,jak jsou maskovaní.
Zebry.


Ten je nažraný.Pohled večer.Kráter musíte opustit do určité hodiny,protože šelmy začínají lovit.


Ženy masaiů.

To je ta polévka.


Škola.


A to je pro dnešek všechno.