Dobré knihy jsou brusem rozumu, pilníkem soudnosti a balšámem očí. Jan Amos Komenský

Madvův recept

13. března 2012 v 16:56
V životě se stává dosti často,že se setkáme s něčím,o čem na první pohled víme,že to budeme potřebovat - ale potřeba není bezprostřední,a tak vstoupí v platnost všem známé přísloví - sejde z očí,sejde z mysli.
Až nastane ono|potom|,bývá už většinou pozdě a na ztracenou příležitost nám zůstávají jen nejasné vzpomínky.Přesně tak se vedlo nejcennějšímu bylinnému receptu mé maminky.
Měla recept opsaný z pozůstalosti po své babičce a dlouhé roky jej opatrovala jako oko v hlavě,protože patřil do kategorie těch,pro které doslova a do písmene platí - "dobrá rada nad zlato".
Šlo totiž o jeden z mála dochovaných a mimořádně osvědčených receptů faráře Frańa Madvy,nejlepšího bylináře,jakého kdy náš kraj poznal.
Madva v našem kraji prakticky začínal,vysvěcen na kněze byl v roce 1811 a v Trenčianské Teplé ho znali někdy kolem roku 1813.
Oblíbili si jej především lázeńští hosté z blízkých Trenčianských Teplic,kde vznikl základ jeho pozdější proslulosti,které ovšem dosáhl až na jednom ze svých dalších působišt' - v Nitrianskom Rudne.
Vzpomenutý recept sloužil proti bolestivé menstruaci,a tak zákonitě přišel čas,kdy jsme jej nutně potřebovali.Ale kde ho hledat?
Tatínek ani maminka už v té době nebyli mezi námi.Při likvidaci rodinného krbu si v té - pro nás tak pochmurné době - nikdo na recept ani nevzpomněl.
Začal jsem tedy doslova detektivní pátrání v odložených věcech na půdě.Prohlížel jsem všechny staré knížky,časopisy,kalendáře a noviny,ale - marnost nad marnost.
S receptem jsem se v duchu už rozloučil,ale jedné noci jsem měl zvláštní sen.
Viděl jsem na kopečku kostelík,před kterým stála moje maminka v černém oblečením - v rozhovoru s farářem Madvou,kterého jsem si dobře pamatoval ze staré podobizny,již také maminka chovala jako vzácnou relikvii.
Maminka na mne kývala a pan farář ukazoval směrem ke kostelu.
Musím se přiznat,že ač nejsem pověrčivý,probudil jsem se ráno s velmi smíšenými pocity.
První,co mne napadlo,bylo,že maminka mne volá za sebou,že mé dny jsou sečteny.
Celý den jsem měl snu plnou hlavu.Večer jsem si najednou vzpomněl,že v knihovně mám po mamince "zaručeně spolehlivý výklad snů podle egyptského podání" - nebo tak nějak se náš starý snář jmenoval.Vytáhl jsem ho netrpělivě z police a našel jsem trochu roztřesenýma rukama heslo - kostel viděti.No, spadl mi kámen ze srdce,vysvětlení bylo pro mne velmi optimistické,o smrti nebyla žádná řeč."Kostel ve snu viděti - štěstí pro duši znamená.
A věřte nevěřte,má duše to štěstí zažila ihned na místě.Listoval jsem trochu ve snáři - neměl jsem ho předtím už několik let v ruce - a najednou jsem si všiml nějakého vloženého papíru.
Byl to dlouho hledaný opis receptu Frańa Madvy.
Radost jsem měl nesmírnou a chtěl bych se o ni s vámi podělit,protože recept představuje radu skutečně velmi účinnou,o čemž se každá čtenářka může ostatně přesvědčit sama.
"Zober koreńa baldrianového 2 diely,zelinky striebornicovej 3 diely,kvetu kamilkového 2 diely,prominclovej zeliny 1 diel a humulových šištic 1 diel..........."nařizoval velký léčitel.
Vím,že nosím dříví do lesa,ale přesto připomenu,že baldrián je náš kozlík,strieborník je mochna stříbrná(lze nahradit mochnou husí,kamilky odpovídají heřmánku,prominzel je starý výraz pro mátu peprnou a humulové šištice přece zná každý milovník řízné chmaloviny...........
Ale ještě jsem vám neřekl,jak čaj připravit:Do sklenice studené vody dáme 2 čajové lžičky směsi,na mírném ohni povaříme 2 minuty,pod pokličkou necháme vyluhovat půl hodiny,potom přecedíme a ihned vypijeme,nejlépe 2x denně na lačno a přirozeně neslazené.
(Vyprávěl Štefan Sedláček,člen korespondent SAV pro etnofarmakologii.).

Z knihy J.A.Zentricha a J. Jonáše
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sherylin Lee | E-mail | Web | 16. března 2012 v 9:33 | Reagovat

Veľmi pekne opísané, ako si natrafil na recept. Takýto záživný výklad som už dávno nezažila. A ako v zimnom období, kde sa dajú bylinky zohnať? V lekárni alebo bioobchode? :)

2 helena | Web | 26. března 2012 v 17:56 | Reagovat

[1]:Recept je z jedné knížky a v zimě se dají bylinky koupit jak se správně ptáš v lékárně.

[Smazaný komentář] Dělala jsem s jednou ženou,která měla tak bolestivou menstruaci,že si musela brát první den vždycky volno.

3 T. | Web | 27. března 2012 v 18:53 | Reagovat

V té lékárně se to dá koupit jako směs nebo každá bylinka zvlášť? Tohle mě zaujalo

4 helena | Web | 27. března 2012 v 18:58 | Reagovat

[3]: Každá bylinka zvlášt'.Přeji 6 dní bez bolesti.

5 T. | Web | 27. března 2012 v 19:05 | Reagovat

Tohle určitě vyzkouším. Děkuju za radu. Akorát předpokládám, že chuť nebude nic moc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama