Dobré knihy jsou brusem rozumu, pilníkem soudnosti a balšámem očí. Jan Amos Komenský

Cesta světla "VIA LUCIS" 1.díl

1. března 2012 v 10:13 | Jan Amos Komenský |  Jan Amos Komenský
První: 1.SVĚT JE ŠKOLOU BOŽÍ MOUDROSTI

Druhý: Svět nebyl stvořen k jinému účelu než aby byl člověku předehrou k samotné věčnosti,to jest nižší školou,do níž jsme posíláni dříve než postoupíme do nebeské akademie.

První: Člověk je posílán na svět proto,aby se učil hledat Boha a poznávat Tvůrce podle skutků dokud nepřijde čas,kdy se mu samému uzná za vhodné ukázat se mu nezastřeně tváří v tvář.

Druhý: Abychom se zde mohli učit.Bůh nám dal tři knihy,ukazující jeho velebnost,moc,moudrost a dobrotu a také vůli,co chce,abychom dělali ,a co uložil,aby se s námi stalo,jestliže tak jednáme nebo nejednáme.

První: První a největší knihou Boží je viditelný svět,popsaný tolika písmeny,kolik je v něm vidět Božích výtvorů.

Druhý: Druhou knihou je člověk sám,stvořený k obrazu Božímu.Jemu je vdechnut dech Božího života,to jest rozumná duše,která se stala měřítkem všech věcí.

První: Vše,co existuje,se přirozeně vrací ke svým počátkům;také člověk se vrací k Bohu a k tomu,co je v Bohu.Je přitom nesen jakýmsi přirozeným puzením tužeb a ze samotných tužeb se učí,co je Bůh a jaký je.

Druhý: Třetí knihu mu Bůh přidal jako komentář knihy vnějšího světa,jako vodítko vnitřního světa,svědomí - Svatá Písma.

První: Všichni mají první knihu na očích,druhou v srdci.Kéž by také všichni rádi brali do rukou třetí knihu,prohlížejíc ji očima a nosili v srdci!Kéž by rádi ze všech těchto knih čerpali pravé světlo pravé moudrosti!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Amelie | Web | 1. března 2012 v 12:55 | Reagovat

Děkuji za hezký článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama