Dobré knihy jsou brusem rozumu, pilníkem soudnosti a balšámem očí. Jan Amos Komenský

Klimaktérium

13. února 2012 v 16:36 | Hildegard von Bingen |  Hildegard von Bingen
Hormonální změny v klimaktériu mohou ženu silně zatěžovat nejen fyzicky, nýbrž i duševně, zejména proto, že doba trvání této fáze života se může prodloužit na deset i více let. Jak tělo pomalu vylad'uje produkci hormonů estrogenu
a progesteronu, lze v klimaktériu očekávat období závažných změn nálad. Další typické příznaky klimaktria jsou návaly horka, pocení,změny na kůži, samovolný únik moči, nespavost, přibírání na váze a zvýšené řídnutí kostí.
Hildegard zakusila tyto tělesné změny během klimaktéria sama na sobě a pomáhala mnohým ženám poradenstvím.
Proto může poskytnout přesný popisu stavu:
Od padesátého nebo šedesátého věku dostane žena v oblasti jejích tělních otvorů komplikace a vysychá tam, tak,
že menstruace se vrací domů, a to do pohlavních orgánů.......
Měsíční krvácení končí a děloha se začne zmenšovat a smršt'ovat, tak, že už nemůže mít děti.
Chcete-li pomoci zmírnit některé příznaky během klimaktéria, dává Hildegarda lékařské rady, které jsou popsány dále:

Opatření proti návalům horka a pocení
Proti návalům horka a nadměrnému pocení pomáhají podle záznamů Hildegardy aplikace teplou a suchou léčivou
bylinou šalvějí.

Salvějová koupel

K výrobě šalvějové koupele přelijeme hrst šalvěje vařící vodou. Zhruba 15 minut nechat táhnout, pak scedit a přidat do vodní lázně. Šalvěj je legendární bylina, dlouho považována za zázračný lék a až od středověku používána jako kulinářská bylina. Bylina z čeledi hluchavkovitých, kterých jsou stovky různých druhů, pochází z oblasti Středomoří, našla ale již dříve rozšíření v celé střední Evropě. Jedlé jsou výlučně ty hořce chutnající, ale velmi aromatické vonné listy. Obsahuje éterické oleje a rozvíjí se při prosté šalvěji do polkeřů o výšce 80 cm, které nesou v červenci světlemodré až světlefialové květy.


Routový čaj

Routa vonná roste více skrze bujnou zemní energii než skrze teplo, je proto mírně teplá. Působí v celém stavu lépe
než v prášku. Teplo routy rozptyluje nepřiměřené emocionální vzrušení právě tak, jak po nestravitelném jídle usazené bolesti, říká se v Hildegardině Physica.
Routa pomůže, užitá jako čaj, také proti návalům. Jednu čajovou lžičku práškové routy nebo- malé kousky usušené routy se povaří ve vodě. Po 2-3 minutách je čaj připraven k pití. Doporučená denní spotřeba jsou 2-3 šálky. Pozitivní vedlejší účinek: rostlinná látka rutin, obsažená v routě posiluje kosti a zuby.
Routa je asi 50 cm vysoký polokeř z čeledi routovitých. Její stonky ale i rozvětvené modro-zelené leskl listy jsou jedlé,
v době kvetení nosí žluté laty /hroznovité květenství/. Routa je typická rostlina Macchia ze středomoří a u nás ji dnes můžeme najít zdivočelou.
Zůstává nejasné, zda již Rímané nebo ve středověku benediktíni zavedli routu v našich zeměpisných šířkách. Routa obsahuje mnoho éterických olejů, taniny a hořčiny, tak jak pryskyřice. Proto má kořeněnou chut´, ale také kyselou
a mírně nahořklou.


Pomoc při inkontinenci/slabém močovém měchýři/.

Zahřátí žaludku a močového měchýře jsou pro Hildegardu důležitá opatření při inkontinenci.
Ocet slouží pro tento účel a měl by být přidán, pokud možno do mnoha pokrmů. Také nápoj z jablečného octa při každém jídle zlepšuje funkci ledvin. Užitečné je podle Hildegardy také zahřáté červené víno, které moč "až po správné trávení zadržuje a přináší jí správné trávení a teplo." Jako účinná pomoc se doporučuje užívání šalvějového čaje, kterého mají postižení vypít 1 - 2 šálky, a to teplého.
Jak se říká, čaj odstraní skrze teplo hlen, který vznikl skrze chlad štáv v žaludku a močovém měchýři.


Nápoj z jablečného octa

Dvě čajové lžičky přirozeně zataženého octa zamícháme ve sklenici vody a pak přidáme podle potřeby 1 - 2 lžičky medu. Pomalu a v malých doušcích vypít.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Berta | Web | 14. února 2012 v 18:04 | Reagovat

Pozor, jablečný ocet bych nedoporučovala lidem s onemocněním štítné žlázy, vyplavuje z těla i jod.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama